153451

سال ثمردهی نقطه عطف سرمایه گذاری جسورانه است!


اصطلاح سال ثمردهی یا Vintage Year  به سال عطفی اشاره دارد که نخستین بخشِ بزرگ سرمایه‌گذاریِ انجام شده، به شرکت یا پروژه تزریق می‌شود. این اصطلاح، لحظه‌ای را مشخص می‌کند که سرمایه‌ی مورد نظر توسط یک صندوق جسورانه[۱]، یک صندوق خصوصی[۲] یا ترکیبی از این دو نوع صندوق، تعهد می‌شود.

سرمایه‌گذاران ممکن است برای تشخیص سال ثمردهی، از اندازه‌گیری پتانسیل بازگشت سرمایه[۳] استفاده کنند. سال ثمردهی -که در اوج یا حضیض چرخه‌ی یک کسب و کار روی می‌دهد- ممکن است بازدهی بعدی سرمایه‌گذاری اولیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ چرا که شرکت ممکن است در آن زمان بیش از حد یا کمتر از حد واقعی ارزش‌گذاری­شده باشد. در واقع سال ثمردهی اطلاعاتی کامل پیرامون نخستین لحظه‌ای که یک کسب و کار، سرمایه‌گذاری قابل توجهی از یک یا چند منبع مختلف دریافت می‌کند، ارائه می‌دهد.

سال ثمردهیِ نسبی

با مشاهده روند و رفتار شرکت‌های مختلف در سال‌های ثمردهی مشابه، الگوی کلی و فراگیری ترسیم می گردد ‌که می‌تواند برای شناسایی روندهای اقتصادی در یک برهه‌ی زمانی خاص مورد استفاده واقع شود. اگر شرکت‌های مشخصی در سال ثمردهی خود به طور مشابه از سال ثمردهی شرکت­های دیگر عملکرد بهتری داشته باشند، این داده‌ها می‌تواند برای پیش‌بینی عملکرد آنها به سرمایه­گذاران کمک نماید.

برای مثال، سال ۲۰۱۴ با توجه به پلتفرم‌های سرمایه گذاری جمعی[۴] (مانند GoFundMe) به عنوان یک سال ثمردهی پرقدرت در نظر گرفته می‌شود. کسب و کارهایی که از خلال این نوع زیرساخت راه اندازی شدند، در این سال در مجموع مشخصه‌های رشد قدرتمندی از خود نشان دادند و لذا از آن زمان، فضای نظارتی نسبت به تلاش‌های تامین مالی جمعی شدیدتر شده است. اعمال این نظارت­ها و موفقیت­های حاصل­شده،‌ صرفا باعث مشروعیت بیشتر این قبیل فعالیت‌ها شد و نویدبخش رشد آتی پایدار شرکت­هایی که بدین روش تولید و زاییده می‌شوند، گردید.

تاثیر چرخه‌های تجاری در سال ثمردهی

بیشتر کسب و کارها، نوسانات اقتصادی را به عنوان بخش روتینی از فرایند تجارت تجربه کرده و پذیرفته‌اند. این تغییرات اقتصادی می‌تواند شامل نوسانات فصلی باشد (مثل افزایش خرده فروشی در فصل تعطیلات یا افزایش فروش محصولات مراقبت از چمن در ماه‌های گرمتر)؛ همچنانی‌که برخی از دیگر چرخه‌های کسب وکار نیز تغییرات مبتنی بر رویدادهای مشخص را تجربه می‌کنند؛ مثل رونمایی از محصولات بزرگ‌مقیاس و ماشین آلات صنعتی و … .

اعتقاد عمومی بر این است که چرخه‌ی کسب و کار به صورت سیستماتیک از خلال ۴ مرحله­ی زیر، روند پیشرفت خود را طی می‌کند:

  • بهبود و روند صعودی
  • اوج
  • زوال
  • ترمیم

در دوره صعود و رسیدن به اوج، ارزش شرکت افزایش یافته و در طول دوره نزول تا وقتی که دوره­ی ترمیم آغاز شود، ارزش آن کمپانی ظاهرا در حال کاهش است. نکته‌ای که در چرخه‌ی یک کسب و کار مهم می‌نماید از این قرار است: هنگامی که شرکت در سال ثمردهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، ممکن است ارزش واقعی شرکت منحرف شود و پیش از تصمیم به سرمایه‌گذاری، راه را برای تجزیه و تحلیل فراهم ‌نماید. در زمان اوج بازار، شرکت­های جدید به احتمال بسیار زیاد بیش از ارزش واقعی ارزش‌گذاری می‌شوند. این امر انتظارات بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. بالعکس، شرکت­ها در جریان نزول بازار، به طور معمول کمتر از ارزش واقعی ارزش‌گذاری می‌شوند؛ چراکه سرمایه‌ی کمتری در ابتدای امر مشارکت می‌شود. بنابراین این شرکت­ها یا پروژه‌ها برای ایجاد بازدهی قابل توجه کمتر تحت فشار قراردارند.

کوتاه سخن آنکه:

  • یک سال ثمردهی، نقطه عطف مهمی است که نخستین سرمایه‌ی قابل توجه به یک پروژه یا شرکت تزریق می‌شود.
  • در سال ثمردهی، سرمایه‌گذاری مورد نظر ممکن است توسط یک VC یا PE یا سرمایه‌گذاران حقیقی یا ترکیبی از تمامی ایشان تعهد شود.
  • ارزش شرکت‌هایی با سال ثمردهی مشابه، ممکن است به صورت گروهی رشد یا کاهش یابد.

[۱] – VC

[۲] – PE

[۳] – ROI

[۴] – Crowd Funding

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *