original
سرمایه گذاری خصوصی (PE) گاهی اوقات با سرمایه گذاری جسورانه (VC) بدین سبب که هر دوی این ساختارها در شرکتهایی سرمایه‌گذاری کرده و بعد از مدتی با فروش و عرضه سهام شرکت از آن خارج می‌شوند، با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. علی ای‌حال، تمایزهای واضح و برجسته‌ای در روشی که هر یک از این دو نوع شرکت در سرمایه گذاری در کسب و کارها در پیش گرفته‌اند، وجود دارد.

PE و VC هر یک شرکتهایی در انواع و با ابعاد متفاوتی خریداری می‌کنند، مبالغ متفاوتی سرمایه گذاری می‌کنند، و به سبب سرمایه‌گذاری خود، درصدهای متفاوتی از سهام شرکت را مطالبه می‌کنند.

16x9 Private Equity Venture Capital  5

بایستی این چند نکته کلیدی را مد نظر قرار داد:

  • PE در شرکت یا ماهیت حقوقی دیگری که به صورت عمومی عرضه و معامله نشده است، سرمایه گذاری می‌نماید.
  • VC صندوق سرمایه‌ای است که به استارتاپها و کسب و کارهای جوانی که پتانسیل رشد بلند مدت از خود نشان می‌دهند، معطوف است.
  • PE و VC انواع مختلفی از شرکتها را می‌خرند، مبالغ متفاوتی سرمایه گذاری می‌کنند و درصدهای مختلفی از سهام شرکت را به ازای سرمایه گذاری شان مطالبه می‌کنند.

PE در ابتدایی‌ترین تعریف خود، سهامی است که به صورت عمومی عرضه و معامله نشده است. PE یک منبع سرمایه گذاری است که از سوی افراد حقوقی و حقیقی با سرمایه خالص بالا، تامین می‌گردد و این سرمایه گذاران بخشی از سهام شرکتهای خصوصی را می‌خرند.

سرمایه گذاران بزرگ مقیاسی که بر دنیای PE حاکمیت دارند، مشتمل بر صندوقهای بازنشستگی و شرکتهای PE بزرگی هستند که توسط گروهی از سرمایه گذاران معتبر تاسیس شده است.

در عین حال، VC سرمایه‌ای است که به شرکتهای استارتاپی و کسب و کارهای کوچک که پتانسیل رشد زیادی دارند، اختصاص داده می‌شود. سرمایه‌گذاری در در این دست شرکتها، عموما از سوی سرمایه حقیقی ثروتمند، بانکهای سرمایه گذاری و هر نهاد مالی دیگری صورت می‌پذیرد. البته این سرمایه گذاری قرار نیست لزوما مالی باشد بلکه می‌تواند از خلال تخصص فنی یا مدیریتی نیز صورت پذیرد.

در انتها چند تفاوت کلیدی بین PE‌و VC را مطرح می‌نماییم:

  • شرکتهای PE غالبا شرکتهای بالغی که از قبل تاسیس شده‌اند را می‌خرند. این شرکتها ممکن است در حال ورشکستگی باشند یا سوددهی لازم را نداشته باشند. PE این شرکتها را خریه و جریان اجرایی و مدیریتی آنها تسهیل و موثر می‌نمایند تا درآمدها افزایش یابد. در مقابل، VCها غالبا در استارتاپهایی با پتانسیل رشد بالا سرمایه گذاری می‌کنند.
    1 cHfPbvMrKRUVtUskPg9c0g
  • PEها غالبا ۱۰۰ درصد شرکتی را که خریداری می‌کنند را به تملک در می‌آورند. در نتیجه، این شرکتها پس از خرید در کنترل کامل این صندوقها قرار می‌گیرند. این در حالی است که VCها در کمتر از ۵۰ درصد سهام شرکتها مشارکت می‌کنند. VCها به طور معمول ترجیح می‌دهند ریسک خود را تقلیل داده و در شرکتهای متعدد و با درصد کمتری سرمایه گذاری کنند.
  • PEها معمولا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در یک شرکت سرمایه گذاری می‌کنند. این قبیل نهادهای مالی ترجیح می‌دهند تمام تلاش خود را به شرکتی که در مرحله بلوغ قرار دارد و از قبل تاسیس شده است، معطوف نمایند. خب طبیعتا احتمال ضرر مطلق ناشی از این سرمایه گذاری بسیار پایین است. در نقطه مقابل، VCها معمولا کمتر از ۱۰ میلیون دلار در هر کمپانی سرمایه گذاری می‌کنند، چرا که آنها با استارتاپ‌هایی سروکار دارند که احتمال شکست و موفقیتشان غیرقابل پیش بینی است.

 

منبع:اینوستوپدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *