ss
همانطور که در گزارش راهبردهای رایج در بین PEها اشاره شد، صندوق های خصوصی راهبردهای متوعی را برای سرمایه گذاری و ورود به کسب و کارها اتخاذ می کنند.

یکی از مدل‌های مرسوم تقسیم‌بندی بازار PE، تقسیم‌بندی از لحاظ راهبرد سرمایه‌گذاری است. در این مقاله سعی داریم ۷ راهبرد مرسوم در حوزه سرمایه‌گذاری PE را بررسی کنیم:

۱- خرید و تملک اهرمی[۱]

در این راهبرد سرمایه‌گذاری، صندوق PE درصدد تملک شرکت‌های دیگر است. در واقع مطابق با این رویکرد، شرکت‌های بالغی که جریان‌های نقدی عملیاتی قابل توجه ایجاد کرده‌اند و بر اساس برآوردها ارزش شرکت پس از طی مدت کوتاهی افزایش خواهد یافت، توسط صندوق PE سرمایه‌گذاری می‌شود. در این مدل (بر خلاف سایر رویکردها) کنترل عمده‌ی سهام شرکت در اختیار صندوق قرار گرفته و درصدد بهبود نرخ بازده داخلی و بهبود مالی این شرکت‌ها برمی‌آید. همچنین در برخی موارد از خلال تغییر ساختار، کاهش هزینه‌ها یا افزایش قیمت، به بهبود عملکرد اجرایی شرکتها نیز کمک خواهد کرد.

رویکرد عمده در این صندوق‌ها عبارتست از :

  • مهندسی مالی[۲]
  • بهبود عملیاتی[۳]
  • ترکیب و ادغام[۴]

۲- سرمایه‌گذاری خطرپذیر[۵]

این رویکرد مبتنی بر سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای مراحل اولیه و میانی و با پتانسیل رشد بسیار بالا است. حدود نیمی از سرمایه‌گذاری‌ها در این نوع رویکرد معمولا با شکست مواجه می‌شود اما در صورت موفق شدن حتی یک سرمایه‌گذاری، تمام زیان آن شکست‌ها جبران خواهد شد. VCها عمدتا بر روی کسب و کارهای دانش‌محور و فناورانه تمرکز بیشتری دارند.

۳سرمایه‌گذاری رشدپذیر[۶]

در این رویکرد که به مدل انبساطی و توسعه‌پذیر نیز موسوم است، صندوق سرمایه‌گذاری در کسب و کارهایی ورود می‌کند که بازار تثبیت‌شده‌ای دارند و برای توسعه مدل کسب و کار و انبساط بازار خود و یا بازسازی فرایند عملیاتی، به سرمایه‌ی مشخصی نیاز دارند. در این نوع سرمایه‌گذاری بر خلاف مدل VC، ریسک سرمایه‌گذاری بسیار پایین بوده و حداکثر ریسک آن، رشد کمتر از میزان انتظار است. این نوع صندوق، عمدتا در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که رشد بالاتر از حد متوسط داشته و درصدد هستند سود خود را مجددا در توسعه و خرید دارایی جدید و تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری نمایند. دوره نگهداری سرمایه و تحمل ریسک این صندوق‌ها بین ۵ تا ۱۰ سال می‌باشد.

۴- فراصندوق[۷]

این مدل به منظور سرمایه‌گذاری صندوق در سایر صندوق‌های PE و VC و باالتبع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در کسب و کارها، توسعه داده شده است. در این راهکار سرمایه‌گذاران به دنبال ایجاد تنوع سرمایه‌گذاری، دسترسی به صندوق‌های با عملکرد بالا و همچنین دستیابی به بازارهای نوظهوری که معمولا خارج از دسترس هستند، می‌باشند.

۵- بازار ثانویه[۸]

این نوع صندوق‌ها امکان نقدشوندگی زودهنگام سرمایه‌گذارانِ صندوق‌های PE را ایجاد می‌کند. این راهکار تنها راه خروج زودهنگام و سریع سرمایه‌گذاران از صندوق‌های PE است. در واقع به مرور زمان، موقعیت و راهبردهای سرمایه‌گذاران دستخوش تغییراتی می‌گردد و همین تغییرات موجب ایجاد نیاز به نقدشوندگی زودهنگام می‌گردد. به بیان دیگر، PE‌ یک کلاس غیرنقدی از دارایی‌هاست که سرمایه‌گذاران برای مدتی طولانی در آن تعهد می‌دهند. به دلیل همین خاصیت ذاتی پرریسک و دیربازده بودن این بازار، توسعه بازار ثانویه پیرامون PEها امری ضروری و اجتناب ناپذیر می‌نماید.

۶- چرخش عملیاتی شرکت‌ها[۹]

در این رویکرد که بعضا به عنوان «موقعیت ویژه[۱۰]» نیز نامیده می‌شود، در شرکت‌هایی که چالش‌ها و فشارهای خاصی را متحمل هستند، اِعمال می‌شود. این موقعیت‌های خطیر و ویژه شامل موارد ادغام و ورشکستگی و التهابات مالی می‌شود. شرکت‌هایی با وضعیت مالی مضطرب و پریشان، غیرسودده، شرکت‌های مواجه با مشکل کمبود سرمایه، شرکت‌هایی که به دنبال وام هستند یا شرکت‌هایی که به دنبال برنامه احیا و بازسازی در هنگام ورشکستگی هستند و نیاز فوری دارند، همه‌گی هدف این نوع سرمایه‌گذاری هستند. در واقع در این راهبرد،‌ صندوق PE معمولا در آستانه آغاز فرایند ورشکستگی مالی یک شرکت و بعضا در اثنای ورشکستگی، سهام آن را خریداری کرده و تلاش می‌کند کسب و کار را بازسازی نموده و از پریشانی خارج نماید. این راهبرد ریسک بسیار بالایی دارد و در عین حال بالاترین بازده را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

۷- وجوه ترکیبی[۱۱]

این راهبرد در واقع مبتنی بر مدل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که در انواع سرمایه و دارایی از قبیل سهام، اوراق قرضه و وجوه بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این راهبرد سرمایه‌گذاری، ترکیب دارایی‌ها تقریبا ثابت است و برای یک هدف مشخص و سبک خاصی از سرمایه‌گذاری، تخصیص می‌یابد. این راهکار کاملا محافظه‌کارانه بوده و متحمل ریسک بسیار اندکی است.


[۱] – Leveraged Buyout-LBO

[۲] – Financial engineering

[۳] – operational improvements

[۴] – rollup – industry consolidation – M&A

[۵] – Venture Capital (VC)

[۶] – Growth

[۷] – Fund of Funds

[۸] – Secondaries

[۹] – Turnaround

[۱۰] – Special situation

[۱۱] – Balanced Funds

 


منابع:

 

https://www.investopedia.com/terms/g/growthfund.asp

https://investmentbank.com/private-equity-strategies/

https://www.thebalance.com/key-mutual-fund-terms-defined-2466595

https://www.collercapital.com/about-secondaries

https://www.icapitalnetwork.com/insights/private-equity/secondary-private-equity-funds/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *