1e5fb01d03b1d33144ee623db77a682b

مروری بر وقایع مهم زیست بوم فناورانه کشور در سال ۱۳۹۹


۱- آغاز به کار صندوق پژوهش فناوری نوآفرین
صندوق نوآفرین بزرگ‌ترین صندوق پژوهش و فناوری حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی از خرداد ماه امسال آغاز به کار نمود.

۲- تاسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی گروه مالی فیروزه
این صندوق با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان از آذر ماه امسال آغاز به کار نموده و دوره فعالیت آن از تاریخ ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها آغاز و به مدت ۶ سال ادامه خواهد یافت.

۳- سرمایه گذاری ۷ میلیاردی ستارگان در آدانیک
شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه مدیریت ثروت ستارگان که در سال ۹۸ به عنوان فعّال‌ترین VC کشور در حوزه فناوری‌های مالی شناخته شد، با سرمایه گذاری ۷ میلیارد تومانی در آذر ماه امسال شرکت آدانیک در سال جاری، شانزدهمین کسب و کار فعال در حوزه فین­تک را به سبد سرمایه گذاری های خود اضافه نمود.

۴- پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سرو رشد پایدار یکم
فرابورس ایران در در دی ماه از یازدهمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازار سرمایه رونمایی کرد. صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سرو رشد پایدار یکم در نماد «ویسرو» با سرمایه ۱۶۰ میلیارد تومانی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس قرار گرفت.

۵- امضای قرارداد توافق هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با چهار شتاب‌دهنده
صندوق نوآوری و شکوفایی در ۱۹ بهمن ماه، نخستین هم سرمایه گذاری خود با شتابدهنده ها در قالب انعقاد قرارداد با ۴ شتاب دهنده پرتقال، پیشگامان، هم‌آوا و آبان را برگزار نمود.

۶- آغاز فعالیت صندوق جسورانه ستاره برتر
در ۲۵ بهمن ماه، مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری جسورانه ستاره برتر را صادر شد. صندوق ستاره برتر با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت تخصصی در حوزه فینتک فعالیت خواهد نمود.

۷- رونمایی از بازار تامین مالی جمعی فرابورس
مراسم رونمایی از بازار تامین مالی جمعی فرابورس ایران، با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۲۶ بهمن برگزار گردید.در این خصوص تا کنون ۷ موافقت اصولی و ۴ مجوز صادر شده است.

۸- بزرگترین صندوق جسورانه کشور پذیره‌نویسی شد
پذیره نویسی «صندوق سرمایه گذاری جسورانه رشد یکم پیشگام» با سرمایه ۲۴۰ میلیارد تومانی در اواخر بهمن ۹۹ انجام شد.

۹- سرمایه‌گذاری بزرگ علی‌بابا در مدگو
سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد تومانی علی بابا در بهمن ماه امسال در استارتاپ مدگو (شرکت مداوا گستران ارکید)، آخرین راند سرمایه‌گذاری این شرکت در حوزه «سلامت» است. با این سرمایه‌گذاری، اکنون گروه علی‌بابا مالک ۴۰ درصد از استارتاپ مدگو شده است.

۱۰- رکورد سرمایه گذاری سکوی پرتاب یزد شکسته شد
سدیفی، مدیرعامل ۱۰۰ استارتاپ در اختتامیه سکوی پرتاب بیان داشت که این رویداد رکورد جذب سرمایه در رویدادهای سکوی پرتاب را شکسته و مجموعا ۴۰ میلیارد تومان موافقت برای سرمایه گذاری در این رویداد که در اسفند ماه برگزار شد، رقم خورد.

۱۱- سرمایه گذاری صندوق جسوررانه فیروزه در استارتاپ پونیشا
نیما نورمحمدی، بنیان گذار پونیشا رقم این سرمایه گذاری را ۱۸ میلیارد تومان اعلام کرد. جزئیات این سرمایه گذار در تاریخ دهم اسفند در کنفرانس خبری گروه مالی فیروزه اعلام شد.

۱۲- سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی حرکت اول روی استارتاپ‌ها در سال ۹۹
به گفته مدیرعامل حرکت اول این شرکت در سال مالی ۱۳۹۹ با سرمایه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان روی استارتاپ‌های “همراه مکانیک”، “پینکت”، “جاجیگا” ، “آلا” و “آدرس” در سطح داخلی و کسب وکار “دیجی شی” در سطح بین‌المللی سرمایه‌گذاری کرده است.

۱۳– افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد
مراسم افتتاح اولین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد تومان با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ۱۵ اسفندماه برگزار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *