us 123

 ساختار FOF و عملکرد آن در بازار سرمایه گذاری


Fund Of Funds یا فراصندوق -که به عنوان سرمایه گذاری مشترک شناخته می شود- به گونه ای از سرمایه گذاری گفته می شود که در آن بجای سرمایه گذاری مستقیم در اوراق بهادار، سهام یا سایر بنگاه های اقتصادی، بر روی صندوق هایی سرمایه گذاری می شود که ترکیبی از چند پورتفولیوی سرمایه گذاری است. به عبارت دیگر این پرتفولیو ، پرتفولیوهای مختلف صندوق های دیگر را دربرمی گیرد.  استراتژی این نوع صندوق ها در راستای ایجاد تنوع بیشتر و مدیریت کارآمدتر از طریق سرمایه‎ گذاری در انواع مختلفی از صندوق‎ها صورت گرفته است. بنابراین . مدیران FOF به‌جای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام و اوراق با درآمد ثابت، در گروهی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با استراتژی‌های مختلف و مدیریت‌های حرفه ای با رویکردهای متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند. فراصندوق ها با مشارکت در چندین نوع صندوق مختلف، علی رغم ویژگی های یک صندوق از میزان ریسک پذیری کمتری بهرمند می گردد.  بنابراین مدیران متخصص و حرفه ای پرتفولیوهای فراصندوق  در کاهش میزان ریسک سرمایه گذاری و امکان افزایش بازدهی و سوددهی آن نقش موثری دارند. سرمایه گذاری در FUND OF FUNDS حکم سرمایه گذاری در چندین صندوق با مدیریت های موفق و کارآمد را دارد.

انواع مختلفی از فراصندوق ها با توجه به نوع و نحوه ی سرمایه گذاری و قواعد مشارکت وجود دارد که بدین قرار است:

  1. Mutual Capital FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری مشترک
  2. private equity(PE) FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری خصوصی
  3.  Venture Capital (VC) FOFیا فراصندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر
  4. hedge FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک
  5. investment trust FOF یا فراصندوق های امانت داری سرمایه گذاری

 

فراصندوق ها معمولا در صندوق های مشترک یا صندوق های پوشش ریسک سرمایه گذاری می کنند. ساختار این صندوق‌ها می‌تواند شامل هر دو نوع صدور و ابطال روزانه یا قابل معامله در بورس (ETF)  باشد. مدیران FOF باید ۸۵% از سرمایه جذب شده را در سایر صندوق ها سرمایه گذاری کنند.

مزایای FOF

  • هر فراصندوق در واقع ترکیب نسبی چندین صندوق سرمایه ‎گذاری است که منجر به مزیت تنوع‌بخشی در صندوق‎ها می گردد.
  • با میزان محدودی از سرمایه و منابع مالی می‎توان در چندین صندوق به طور غیر‎مستقیم سرمایه‎گذاری کرد.
  • ریسک و بازدهی آن نسبت به صندوق‎های سرمایه‌گذاری در سهام کمتر است.
  • این صندوق ها با داشتن دو سطح مدیریت که شامل مدیران حرفه ای در سرمایه گذاری است که از طریق کسانی مدیریت می شود که دارای تجارب تحلیل و مدیریت بازار هستند.

معایب FOF به نسبت سایر صندوق های سرمایه گذاری به نسبت کمتر است اما یکی از مهم ترین معایب آنها هزینه های این صندوق ها است که  به علت وجود دو سطح مدیریتی به نسبت سایر صندوق ها بیشتر است. هینطور خطر روی هم قرارگرفتن لایه های مجموعه ی سرمایه گذاری و مشکلات مربوط به یافتن مدیران و صندوق های واجد شرایط لازم نیز ازجمله مسائلی است که فراصندوق ها با آنها مواجه هستند.

فراصندوق ستارگان به عنوان اولین فراصندوق در اکوسیستم سرمایه گذاری ایران با مشارکت نهادهای بزرگ کشوری از سال ۱۳۹۸ بطور رسمی آغاز به کار کرد. برای آشنایی بیشتر با این صندوق سرمایه گذاری  و کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به سایر مطالب سایت مراجعه فرمایید.

منبع: corporatefinanceinstitute

GROWW

Investopedia

CFI

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *