VC baner4 1

با یک جستجو و پژوهش ساده و نه چندان عمیق هم می‌توان اهمیت سرمایه‌گذاری جسورانه در دنیا را متوجه شد. اعداد و ارقام سرمایه‌گذاری جسورانه در دنیا ، رویکرد کاملا جدی سرمایه‌گذاران به این حوزه را به ما نشان می‌دهد. اما اصلا سرمایه‌گذاری جسورانه چیست؟ و چقدر با آن آشنایی داریم؟

با ما همراه باشید تا پاسخی ساده و البته جامع به همراه آمارهایی شگفت انگیز از این نوع سرمایه گذاری را تقدیم شما کنیم.

سرمایه گذاری جسورانه

سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

به زبان ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم شرکت‌های سرمایه‌گذاری در قبال سرمایه خود که جهت رشد و یا شکل‌گیری شرکت‌های نوپا تزریق می‌کنند به جای گرفتن چک و سفته و سند ملکی و داستان‌های معمول دیگر در سرمایه‌گذاری‌های سنتی، سهام بخشی از شرکت را دریافت می‌کنند. به عبارتی اگر شرکت رشد کند، سود جسارت خود را خواهند گرفت و اگر شکست بخورد تمرینی برای سرمایه‌گذاری‌های بهتر در آینده خواهد بود. اما معمولا چون سرمایه‌گذاری فراصندوق‌ها در مراحل انتهایی کسب و کارهایی صورت می‌گیرد که آزمون بازدهی و ریسک خود را پشت سر گذاشته‌اند شکست سرمایه‌گذاری به آن مفهوم جا افتاده آنچنان رخ نمی‌دهد و سرمایه‌گذاران با اشتیاق بیشتری برای این نوع خطر کردن اعلام آمادگی می‌کنند.

آمارهای جهانی سرمایه‌گذاری جسورانه به ما چه می گویند؟

از اروپا شروع می‌کنیم. به تنهایی در اروپا و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۴ میلیارد یورو و با اضافه شدن رژیم اشغالگر قدس به این آمار بیش از ۲۸ میلیارد یورو هزینه و سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آمار کشورهای شاخص مثل انگلستان ۷/۷ میلیارد یورو، آلمان ۴/۴ میلیارد یورو و فرانسه نیز ۳/۷ میلیارد یورو می‌باشد. اما آمار در سال ۲۰۱۹ از این هم فراتر می‌رود و جالب‌تر می‌شود. اروپا و رژیم اشغالگر قدس در مجموع بیش از ۳۳/۸ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جسورانه انجام داده‌اند. انگلیس حدود ۱۳ میلیارد یورو، رژیم صهیونیستی ۷/۱ میلیارد یورو، آلمان ۶/۱ میلیارد یورو و فرانسه ۴ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ارقامی که نشان می‌دهد حتی اروپایی‌ها نیز سال به سال به اهمیت این موضوع بیشتر پی برده‌اند.

حجم تریلیون دلاری در رود پرخروش سرمایه‌گذاری جسورانه

صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر با رد کردن چالش‌های کلان سال‌های اخیر، انرژی و شتاب بیشتری نسبت به گذشته دارد. با رشد بی سابقه‌ای، کل دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) تا سپتامبر ۲۰۱۸ به رکورد ۸۵۲ میلیارد دلار رسیده است. سیلیکون ولی سال‌هاست که بعنوان آهنربای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در سرتاسر جهان محسوب می‌شود و توانسته است میلیاردها دلار سرمایه به اقتصاد آمریکا تزریق کند. در این میان بسیاری از مراکز کارآفرینی کشورهای دیگر همواره کوشیده‌اند از این موفقیت تقلید کنند. البته تعدادی نیز موفق شده‌اند.

6

دارایی‌های تحت مدیریت در مسیر یک تریلیون دلاری شدن

نمای کلی سال ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۸ مبلغی حدود ۲۵۴ میلیارد دلار در سراسر جهان بر روی ۱۸ هزار استارتاپ توسط وی سی ها سرمایه‌گذاری شد که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۷ ، ۴۶ درصد رشد داشته بعلاوه تنها % ۵۲ حجم این سرمایه‌گذاری‌ها متعلق به ایالات متحده آمریکاست که بالغ بر ۱۳۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ بوده است. در طول سال ۲۰۱۸ جذب سرمایه در VC (شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطر پذیر) و PE ( صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی) هر دو به طور کلی رشد قابل توجهی داشته است. علی رغم عدم قطعیت عمومی بازار و نگرانی‌های گسترده پیرامون ارزش‌گذاری پرتفولیوی شرکت‌ها، بسیاری از همراهان این صنعت، از دارایی‌های تحت مدیریت خود انتظار رشد در سال ۲۰۱۹ را داشتند. ۴۳۲ میلیارد دلار مجموع سرمایه به دست آمده در سال ۲۰۱۸ بوده که %۲۴ به نسبت رکورد ۵۶۶ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۷ کمتر بوده است. %۷۵ مدیران صندوق‌های مورد بررسی، تمایل سرمایه گذاری آن‌ها در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

در جدول زیر تعداد صندوق‌های جسورانه ایجاد شده در آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ میلادی را مشاهده می‌فرمایید و می‌بینید که در عرض ۱۰ سال تعداد صندوق‌های جسورانه آمریکا نزدیک به ۵ برابر شده است.

3 1

نمای کلی سال ۲۰۱۹

آمار سال ۲۰۱۹ هنوز در حال به روز شدن است اما گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که سرعت رشد آن نسبت به سال ۲۰۱۸ تا حدودی کاهش یافته است. بر اساس داده‌های منتشر شده توسط کرانچ بیس حجم معاملات انجام شده در سه ماهه‌ی‌ اول سال بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار بوده است که فقط رشدی حدود %۶ ( نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸) را نشان می‌دهد. دلیل این کاهش سرعت رشد در درجه اول به کاهش تمایل چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری ارتباط دارد. سه ماهه دوم و سوم از نظر تاریخی فعال‌ترین دوره‌های سرمایه‌گذاری است، بنابراین به مرور زمان تصویر واضح‌تری از این ترند دیده خواهد شد.

 

مقایسه سرمایه‌گذاری جسورانه بین چین و آمریکا

رقابت چین و آمریکا چندین سال است که علاوه بر تعداد قهرمانی‌هایشان در المپیک و کری‌های مرسوم تعداد مدال‌هایشان در این رقابت‌ مهم ورزشی دنیا، به آوردگاه‌ اقتصاد نیز کشیده شده و البته در همه زمینه‌ها ادامه دار است خصوصا مسائل اقتصادی و افزایش نرخ تولید ناخالص ملی. این رقابت اقتصادی حتی به سرمایه‌گذاری جسورانه بین این دو کشور رسیده و چین در تلاش مضاعف برای رسیدن به آمریکا در این نوع سرمایه‌گذاریست. RMB یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر ۱۰۲ میلیارد دلاری در چین است که در ۱۰ سال گذشته به بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر تبدیل شده است. این مرکز در حال دست یافتن به رکوردهای آمریکایی هاست.

Compare USA vs China

مقایسه سرمایه گذاری جسورانه چین و آمریکا بر اساس میلیارد دلار

۵  شرکت بزرگ دنیا که با سرمایه‌گذاری خطر پذیر جان گرفته‌اند

شاید باورش برای همه ما سخت باشد اما شرکت‌های بزرگ دنیا که اسامی بیشتر آن ها برای ما آشنا هستند از طریق سرمایه‌گذاری جسورانه رشد یافته و به تکامل رسیده‌اند. شرکت‌های مهمی مثل اپل، مایکروسافت، گوگل و …
در ادامه در تصویر زیر اسامی و اطلاعات ۵ شرکت از ۱۰ شرکت مهم دنیا که با سرمایه‌گذاری جسورانه ایجاد شده و رشد یافته اند را ملاحظه می‌فرمایید.

Top 10 Company1

۵ شرکت بزرگ دنیا که با VC شکل گرفته اند

جایگاه سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران

متاسفانه مثل اکثر شاخص‌های مهم و کلان اجتماعی، فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و … آمار دقیقی از میزان سرمایه‌گذاری جسورانه و اینکه اساسا از چه زمانی این نوع سرمایه‌گذاری در ایران انجام ‌شده است در کشورمان وجود ندارد؛ اما با توجه به آمارهایی که هرچند وقت یکبار از برخی ارگان‌های دولتی و غیر دولتی منتشر می‌شود می‌توان به این اعداد و ارقام اعتماد و استناد کرد.

prediction

پیش بینی صورت گرفته از سرمایه گذاری جسورانه سال ۹۸


رئیس انجمن نهادهای سرمایه‌گذاری جسورانه:

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا امروز ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری جسورانه صورت گرفته است.

(بهمن ۹۶؛ نشست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با فعالان حوزه‌ی کسب وکارهای نوپا)

 

رئیس انجمن نهادهای سرمایه‌گذاری جسورانه:

آمار سال ۹۶ نشان می‌دهد که حدود ۳۵۰ میلیارد تومان جذب سرمایه در اکوسیستم استارتاپی ایران اتفاق افتاده است. به دلیل شوک اقتصادی که وارد شد چون بازارهای ‌مشابه جذاب‌تر و کم‌ریسک‌تر بودند، در شش هفت ماهه‌ی اول سال ۹۷ یک بخش عمده از انتظارات برای جذب سرمایه، محقق نشد و به نظر می‌رسد که در سال ۹۷، حدود ۵۰ درصد کمتر از رقم سال ۹۶ جذب سرمایه انجام شود.

(بهمن ۹۷؛ یلدای کارآفرینی استارتاپی)

 

گزارش انجمن نهادهای سرمایه‌گذاری جسورانه:

در سال ۹۶  تعداد ۹۵ مشارکت در سهام با ارزش بیش از ۹۷۵/۲ میلیارد ریال و تعداد ۵۶ مشارکت در پروژه با ارزش بیش از ۱۰۳ میلیارد ریال صورت پذیرفته است.

گزارش انجمن نهادهای سرمایه‌گذاری جسورانه:

حجم کل سرمایه‌گذاری جسورانه در ۶ سال گذشته، نزدیک به ۴۳۵۰ میلیارد ریال بوده اسـت.


در هر صورت آمار هرچه که باشد نشان از اهمیت روز افزون سرمایه‌گذاری جسورانه و نوید رابطه بهتر و دوستانه‌تر سرمایه‌گذاران با خطرپذیری را می‌دهد.

نقش فناوری در توسعه صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در جهان

فناوری‌های نوظهور نقش اصلی را در کسب و کار سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایفا می‌کنند. در طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران میلیاردها دلار به هوش مصنوعی، ماشین‌های بدون سرنشین، بیوتکنولوژی و بلاکچین تزریق کرده‌اند. تا آنجا که پیشرفت‌های فناوری همچنان به سمت هدایت صنعت کسب و کارهای نوپا ادامه دارند، جذب سرمایه از سرمایه‌گذاری خطرپذیر همچنان تداوم خواهد یافت. هرچند که در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ این میزان نسبت به حداکثر خود در سال ۲۰۱۶ با کاهش ۱۱۳ میلیون دلاری روبه‌رو بوده است، اما سرمایه سالانه جذب شده در مقایسه با سال ۲۰۱۳ تقریبا دوبرابر شده و در سال ۲۰۱۸ به ۹۷ میلیارد دلار رسیده است.

مقایسه تعداد صندوق‌های خطرپذیر در سطح جهان

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستقر در آسیا با وجود میلیاردها دلار قدرت مالی در اختیار، موقعیت خوبی دارند تا از سرعت فوق‌العاده رشد نوآوری در منطقه استفاده کنند. ده صندوق بزرگ سرمایه‌گذاری مبتنی بر آسیا، با رتبه بندی بر اساس ذخایر وجه نقدی، همگی در چین مستقر هستند و بر اهمیت این کشور در فضای سرمایه‌گذاری منطقه تأکید می‌کنند. شکل زیر نشان می‌دهد، در حدود ۲۲۴۰ صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در آمریکا قرار دارند.

4

میزان پراکندگی صندوق های جسورانه در دنیا

نکات به جا مانده از سرمایه‌گذاری جسورانه
  • سرمایه‌گذاری جسورانه ریسک بالایی دارد اما هر سرمایه‌گذاری دارای ریسک، سرمایه‌گذاری جسورانه نیست.
  • معمولا سرمایه‌گذاری جسورانه در کسب و کارهای نوآورانه و فناورانه انجام می‌شود.
  • سرمایه‌گذاری به صورت مشارکت در سهام استارتاپ‌ها و کسب و کارها است.
  • مرحله به مرحله و در هر مرحله به صورت مستقل انجام می‌شود.
  • سرمایه‌گذاری توسط نهادهای تخصصی سرمایه‌گذاری جسورانه انجام می‌شود.
  • بر تعداد قابل توجهی شرکت‌های کوچک سرمایه‌گذاری می‌شود و از تعداد شرکت‌هایی که موفق به جذب سرمایه در مرحله بعد می‌شوند کم می‌شود.
  • معمولا تا مراحل پایانی محوریت و سهام غالب کارآفرینان و تیم اصلی حفظ می‌شود.
  • معمولا درآمد نهادهای سرمایه‌گذار از افزایش ارزش سبد سهام است نه از درآمد و سود تیم‌ها.
  • نهادهای سنتی با سازوکارهای رایج نمی‌توانند در این حوزه ورود کنند.
  • سرمایه‌گذاری جسورانه ریسک بالا و در عین حال سود بیشتری دارد.
سخن آخر

در چنین شرایط رقابتی بزرگی در دنیا و حتی آسیا، فراصندوق ستارگان با انجام پذیره نویسی رسما رونمایی شد و با دریافت مجوز از سازمان بورس پا به عرصه سرمایه‌گذاری گذاشته تا بتواند راهگشای کسب و کارها در مراحل انتهایی رشد آن‌ها و کمک حال صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه باشد. چندی پیش در اولین نشست فراصندوق با سایر صندوق‌های جسورانه نیز بر عزم بلند ستارگان تاکید دوباره شد امید است بتوانیم با یک خواست همگانی به اهداف تعیین شده این صندوق دست پیدا کنیم. انشالله

پی‌نوشت۱: قسمت‌هایی از این مقاله از گزارش “انجمن صنفی کارفرمایی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشور” برداشت شده است.

پی نوشت۲: در صورت دریافت جدیدترین تعاریف و آمار، این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *